Пн-Пт з 9:00 до 18:00
По категоріях

Актуальність розвитку дрібної моторики рук дитини дошкільного віку

Актуальність розвитку дрібної моторики рук дитини дошкільного віку

Дошкільний вік – це час активного розвитку дитини, коли формуються різноманітні фізичні та психічні механізми. Дошкільний вік визначається як етап психічного розвитку дитини віком від 3 до 7 років. У цей час активно формується особистісні характеристики дитини, розвиваються психічні функції, когнітивні функції і т.д. Основний напрямок розвитку цього віку відбувається підчас ігрової діяльності. Саме гра виступає для дитини мотивацією для розвитку. Під час гри дитина вивчає нові соціальні ролі, розвиває уяву, мислення, логіку, пам'ять і, звичайно, моторику. 

Моторика в цілому – це  рухова активність організму, що поділяється на велику та дрібну. Велика моторика – це загальна координація, ходьба, біг, стрибки і т.д. Велика моторика виступає фундаментом для формування дрібної. Дрібна ж моторика – це вміння людини маніпулювати дрібними предметами, основні приклади дрібної моторики рук – «пінцетне тримання» (захват пальцями дрібних предметів), малювання, застібання ґудзиків, збирання конструкторів і т.д. 

Чому розвиток дрібної моторики важливий для гармонійного розвитку дитини дошкільного віку? 

Варто зазначити, що дрібна моторика поєднує в собі координовану роботу нервової, м’язової та кісткової систем. Зрозуміло, що кожна з цих систем є важливою для людини. Також в роботу зазвичай підключена зорова система людини, навичка «координація око-рука» є однією з основних в роботі дефектологів та корекційних педагогів. Розвиток дрібної моторики сильно впливає на формування сенсорномоторної координації, тобто координації «око-рука».  За допомогою цієї навички дитина вивчає оточуючий світ, контролює свої рухи і тренує їх точність. 

Не можна обійти сторону і той факт, що вже багато років поспіль дослідники стверджують, що через безпосередню близькість моторних центрів пальців та моторних центрів мови, розвиток мови дитини тісно пов'язаний з розвитком дрібної моторики. Розвиток тонких рухів пальців дій сприяє появі артикуляційних складів (дослідження М.М. Кольцової). Логопеди, що працюють з дітьми з затримками мовленнєвого розвитку, велику частину загальної програми приділяють вправам, спрямованим саме на розвиток дрібної моторики. 

Ігор та вправ, що спрямовані на розвиток дрібної моторики рук безліч. Від самого народження звичайний масаж пальців та рук дитини – це вже розвиток дрібної моторики, але коли ми говоримо вже про дошкільний вік (від 3 до 7 років), то звичайних масажів буде замало. Кожного дня дитина знаходить навколо себе предмети або заняття, які розвивають моторику, не менш ніж спеціалізовані іграшки: крупи, ґудзики, виривання листів з книжок, перебирання (викидання) ложок та інших столових предметів і т.д. Це звичайно дуже весело, але чи безпечно, та що далі дитина обере для свого розвитку? Якщо ми говоримо про безпечні та не травматичні варіанти вправ, якими можуть користуватися як батьки, так і спеціалісти у своїх робочих кабінетах, то у наш час є велика кількість якісних та ефективних іграшок, спрямованих на розвиток дрібної моторики. 

Найтиповішими іграшками для розвитку дрібної моторики дітей дошкільного віку є різноманітні сортери, пазли, пірамідки, намистинки, шнурівки і т.д. Малювання, ігри з кінетичним піском, ліплення з глини або пластиліну – також ефективні способи розвитку дрібної моторики. Окремої уваги варті спеціальні розвивальні дошки, під назвою Бізіборди. Одна така розвивальна дошка – це комплекс різноманітних гачків, замків, дверцят, шнурівок, судчиків і т.д., які повністю закривають потребу у розвитку у цьому напрямку для найменших дітей. 

Використані джерела:

  1. Ташлова Т.А. Розвиток дрібної моторики рук дітей 4-5 років, 2018р.
  2. Кольцова М.М. Рухова активність та розвиток функцій мозку дитини, 1973р.
  3. Павелів Р.В. Вікова психологія: підручник, 2011р.
263

Читайте також

ЗНАЙОМСТВО з вже знайомими KidWay

ЗНАЙОМСТВО з вже знайомими KidWay

Привіт!Компанія KidWay - це «постачальник» дитячого розвитку та здоров’я. Ми займаємось обладнанням ...